ThorenGruppen AB ny delägare i Evosport AB
ThorenGruppen AB blir ny delägare i Piteå-baserade företaget Evosport AB som tillverkar innebandyprodukter.
ThorenGruppen AB blir ny delägare i Piteå-baserade företaget Evosport AB som tillverkar innebandyprodukter.
ThorenGruppen AB förvärvar företaget Karl-Oskar Utbildning AB som innefattar tio grundskolor och tre förskolor. Övertagandet av verksamheten sker inom kort och omfattar cirka 1 700 elever och 350 medarbetare på tio nya orter i Sverige.
Team ThorenGruppen anställer Thomas Hugosson-Wallgren som ny idrottskonsulent/föreningsutvecklare. Han börjar sin tjänst i föreningen redan 1 maj och lämnar därmed samma tjänst hos Ersboda SK.
En upphandling värd närmare 100 miljoner kronor per år. Det är värdet på Astars upphandlingsvinst på vuxen- och SFI-utbildningen i Stockholm stad.
Antalet elever som söker till gymnasiet minskar demografiskt för åttonde året i rad, i år är minskningen nästan två procent. Därför är det glädjande att konstatera att ThorenGruppen AB med 26 gymnasieskolor runt om i Sverige ökar sina söksiffror med 11 procent i det preliminära gymnasievalet.
ThorenGruppen AB:s års-och koncernredovisning för 2013/14 visar såväl ett positivt resultat som en stark stabilitet när det gäller den totala ekonomin. Omsättningen för koncernen uppgick till 678 188 TKR, en rejäl höjning från 457 711 tkr året innan och totalt en ökning med 48 %.
ThorenGruppen AB delade ut priset till Årets unga stjärnskott på Handelsgalan i Umeå i lördags. Unga entreprenören Marielle Isaksson, Gloss Cosmetics, var överlycklig över utmärkelsen.
Strax innan jul tog ThorenGruppen över Tegs SK:s plats i division II-fotbollen kommande säsong. Nu är det också klart att laget skiftar klubbnamn. Team ThorenGruppen FF, benämnt Team TG FF, blir nya namnet på föreningen.
ThorenGruppen AB förvärvar Friskolan Vivamus AB och utökar skolverksamheten på Kasernhöjden i Karlstad.
Sundsvalls Hockey och ThorenGruppen AB har tecknat ett nytt avtal för hockeygymnasiet i Sundsvall de tre kommande åren.
ThorenGruppen har sedan tidigare en etablerad innebandyverksamhet med ett herrlag i allsvenskan samt ett damlag i division I Norra.
Lördag 24 januari 2015 är det dags för Handelsgalan i Umeå som uppmärksammar handeln i Umeå som har närmare 6 000 företag och cirka 3 000 anställda.