ThorenGruppen genomför rockad i Skellefteå - YG flyttar till nya lokaler och Astar tar över
Yrkesgymnasiet i Skellefteå flyttar i sommar till nya lokaler och då tar vuxenutbildningsföretaget Astar över YG:s lokaler.
Yrkesgymnasiet i Skellefteå flyttar i sommar till nya lokaler och då tar vuxenutbildningsföretaget Astar över YG:s lokaler.
YG Malmös bygg- och anläggingsprogram har fått en viktig kvalitetsstämpel av byggbranschens yrkesnämnd.
Astar får fortsatt förtroende att bedriva vuxenutbildning i Umeå och Skellefteå.
Astar i Sunne fortsätter utbilda framtidens arbetskraft till restaurangbranschen.
Nytt och större avtal med kommunen. Nu startar Astar nya utbildningar och anställer fler lärare.
Astar i Sunne har klarat om omställningen under coronapandemin på ett bra sätt.
Astar i Luleå har fått grönt ljus från Skolinspektionen.
Astars byggutbildningar i Luleå, Skellefteå och Umeå har de för andra året i rad blivit certifierade av byggbranschens yrkesnämnd, BYN.
Astars väktarutbildning har blivit en succé. Nu är första kullen färdigutbildad och utbildningsansvarige Sofia Svensson hoppas att konceptet kan spridas över hela Sverige.
En ny rapport visar goda hälsoeffekter för deltagarna i arbetsmarknadsutbildningar. Nu vill Astar se en ökad statlig satsning på dessa utbildningar.
Ett utbildningssamarbete mellan Arbetsförmedlingen, Astar och IKEA ska ge välföreberedda sommarvikarier till IKEA i Kalmar. Vill det sig väl kan pilotprojektet ge ringar på vattnet.
Stycknings- och slakteribranschen skriker efter folk. I mars startar Astar - i samarbete med Arbetsförmedlingen och Kött och Charkföretagen - utbildningar på fyra nya orter för att möta behovet av arbetskraft.
Astar har börjat jobba internationellt. Första kursen i EU-projektet ”Jobb på tvärs” började för en vecka sedan – med deltagare från både svenska Helsingborg och danska Helsingör.
Borlänge kommun och Astar inleder en ny riktad vårdsatsning. Målet? Att höja kompetensen på vård- och omsorgspersonalen genom individanpassad vidareutbildning.
En branschundersökning visar att det behövs 3 200 nya väktare inom tre år i Sverige. Nu startar Astar en väktarutbildning i Norrköping.
Det råder en extrem kockbrist i Norrbotten. Nu startar Astar en ny kockutbildning – i samarbete med Villgot Lokal & Mat och Vineyard Event & Konferens.
Det råder brist på utbildad personal inom slakt- och styckning. Nu startar HKScan en ny specialanpassad utbildning tillsammans med Astar och Arbetsförmedlingen som ska hjälpa till med kompetensförsörjningen.
ThorenGruppen AB har utsett en ny styrelse och precis som den förra är fördelningen jämn mellan män och kvinnor. Kia Ronnhed, Maria Bergstén och Charlotte Wiberg tar uppdragen i nya styrelsen.
Snabbmat som en väg in i det svenska samhället? Det är tanken i ett nytt samarbete mellan Astar, McDonalds och Arbetsförmedlingen.
Hösten 2019 startar Yrkesgymnasiet Hotell- och turismprogrammet i Umeå. Tre Umeå-hotell; Scandic, Elite och Clarion har valt att samarbeta för att möta framtidens behov. Nu adderas ytterligare sju hotell till samarbetet; Best Western Hotel Botnia, P5, Stora Hotellet, Comfort Hotell Winn, Hotell Aveny, Västerbacken Hotell och First Hotell Dragonen.